Príprava gulášu na Slivov spôsob
Prenechajme teraz slovo šéfkuchárovi Slivovi, nech nám prezradí tajomstvo chutného gulášu:
Teoretický úvod
Guláš ako pojem je vedecky označovaný za pokrm, teda poživinu, určenú na konzumáciu za účelom odbúrania subjektívneho pocitu nedostatku plniva v orgáne označovaného ako "žalúdok" u jednotlivca, alebo skupiny jednotlivcov.
Jednotlivec jeho konzumáciou sleduje uspokojenie inštinktívnej túžby po nasýtení, v hovorovej reči často pomenované ako "zahnanie" hladu , pričom jeho vedľajším znakom je splnenie jednej zo základných predpokladov prežitia druhu, a to uspokojenie jednej z primárnych fyziologických potrieb jedinca. Táto potreba je časovo nestála, a u každého druhu, či jedinca sa prejavuje rôzne, často veľmi nepredvídateľne. Najčastejšie a najviac pozorované vonkajšie prejavy "hladu" sa na skúmanej vzorke jedincov v mojom okolí vyznačujú vyslovovaním viet typu: "Slivóóóoó, kedy bude už ten guláš?", "Slivóóóó, daj nám už jesť!!!" a "Slivóóó ty hajzel, to nám robíš naschvál. Naberaj už!!!"
Základné predpoklady k vareniu
Na uvarenie môjho gulášu je nutné dodržať isté podmienky, ktoré zaručia požadovanú farbu, intenzitu a kvalitu všetkých vnemov(chuť, vôňu, farbu a hebkosť pri dotyku) pri konzumácii, ako aj správny zvuk pri bublaní počas varenia.
Tieto predpoklady sú následovné:
- Presná geografická poloha: 49o2' zemepisnej šírky, 17o8' zem.dĺžky
- Správne množstvo a kvalita ingrediencií podľa ISO 9002
- Správne podmienky prostredia:
- Konštantný atmosferický tlak: p = 107 479 Pa
- Stála teplota vzduchu: t = 29,5 oC
- Vlhkosť vzduchu: j = 77 %
- Severovýchodný vietor cca 2m/s
Pri dodržaní daných podmienok a receptúry sa zaručujem za výsledok zodpovedajúci kvalitatívnej norme.
Suroviny na prípravu gulášu pre 4 osoby (1 kotlík)
- 0,85 kg bravčového mäsa, najlepšie plece
- 2 stredne veľké cibule (oplatí sa zobrať viac - chlieb s masťou a cibuľou vám dočasne odplaší dobiedzajúcich nenažrancov okolo)
- malý zaváraninový pohárik masti
- 3 veľké najlepšie pekne červené a tvrdé paradajky
- 4 až 5 paprík, najlepšie štiplavé
- koreniny (soľ, vegeta, mletá paprika, majoránka, zmes na brav. mäso)
- 3 kg zemiakov
- chlieb
- voda
Receptúra a technológia varenia
Pripravíme si na lúke Košariská za dedinou Borinka, kúsok od potoka, ohnisko. Pozbierame drobné raždie a spolu s pokrčenými papiermi ho uložíme do stredu ohniska. Na vrch naložíme stredne veľké polienka a postavíme trojnožku. Oheň zapálime a po dobrom rozhorení ho jemne rozhrabeme a pridáme hrubé polená. Na takto pripravenom ohni môžeme začať variť:
- Nakrájame cibuľu, papriky, paradajky a skoro rozmrazené mäso na kocky. Zeleninu krájame na menšie kocky ako mäso.
- Do kotlíku dáme za varešku masti a umiestnime na trojnožku na vatru.
- Keď sa masť rozpustí, nasypeme cibuľu, a jemne ju osmažíme.
- Po chvíli vložíme do kotlíka mäso, a koreniny (2 lyžičky pikantnej mletej červenej papriky, za lyžičku vegety, štipku soli, trochu majoránky, môže sa pridať aj koreniaca zmes na bravčové mäso a pri občasnom premiešaní necháme mäso osmažiť do biela.
- Keď je mäso biele, pridáme paradajky, papriky, kotlík zakryjeme, občas premiešame a necháme variť, až kým nebude skoro celý obsah kotlíka ponorený vo vlastnej šťave.
- Potom zalejeme vodou asi 1cm po okraj kotlíka, zakryjeme a čakáme až kým mäso nebude mäkké. Medzi časom ochutnávame, a jemne dosáľame, alebo dodáme mletú papriku. Na koniec pridáme nakrájané zemiaky, počkáme cca 10 minút. Keď sú zemiaky mäkké, guláš je hotový a môžeme ho zvesiť z trojnožky a začať servírovať.
- POZOR! Guláš svojou vôňou láka ihneď ku konzumácii. Ja však odporúčam chvíľu počkať, pretože popálený jazyk zvyčajne zoslabuje zážitok z jedenia.
Zoznam vecí potrebných ku gulášovej akcii
- Kotlík s vrchnákom
- Trojnožka
- Drevená doštička na krájanie
- Zápalky, zapalovač
- Nože na krájanie
- Žufanka
- Varecha
- Taniere, lyžičky, servítky
- Vstupné produkty do gulášu (viď suroviny)
- Deka na ležanie
|
Naše cykloturistické výlety · www.mlaco.sk/bicykel · © Marek Laco 1998-2024 · bicykel/zavinac/mlaco.sk
|