domino-fórum

Lubos Palata:

Rekapitulacia prveho roka
po prijati novych clenov do Aliancie
Revolucia v NATO

Zlom v tisicroci bol pre Severoatlanticku alianciu zlomovym rokom. Rozsirenim svojich radov o tri vychodoeuropske krajiny a vojnou v Kosove, prekrocilo NATO pomyselny Rubikon, ktorym sa meni z obranneho zoskupenia zapadnej civilizacie na organizaciu, berucu si na zodpovednost mier, stabilitu a zakladne ludske prava na celom europskom kontinente a v euroatlantickom priestore.

Rozsirenie o Polsko, Madarsko a Cesku republiku odkladalo NATO najmenej osem rokov. K ich prijatiu sa Aliancia rozhodla az vo chvili, ked mala istotu, ze vo vsetkych tychto troch krajinach bola nastolena skutocna demokracia, dodrzuju sa ludske prava a armadne zlozky presli aspon zaciatocnou transformaciou, po ktorej sa do klucovych pozicii dostali doveryhodni ludia. Pre vsetky tri vychodoeuropske krajiny znamenalo prijatie do Aliancie zasadny zlom v ich novodobej historii.

Skryte dosledky Kosova
Kosovo vsak odhalilo aj niektore neprijemne skutocnosti. Predovsetkym sa v celej nahote ukazal priepastny technologicky rozdiel medzi americkou armadou a Europou.

Europania totiz neboli bez americkej logistickej podpory prakticky schopni samostatnej akcie. Ukazalo sa tiez, ze europski clenovia maju velmi obmedzeny pocet elitnych jednotiek, ktore su schopne okamzite reagovat na situaciu podobnu kosovskej krize. Aj preto Spojene staty v zasade privitali snahy o vystavbu europskych sil schopnych samostatneho nasadenia. Washington totiz dufa, ze to mozno europskych clenov Aliancie donuti vydat na nevyhnutnu modernizaciu svojich armad viac penazi, nez boli doteraz ochotni.

Do noveho tisicrocia vstupila Aliancia uprostred zmien. Kym s integraciou novych clenov panuje vo vseobecnosti spokojnost, Kosovo sa ukazuje daleko tazsim problemom, nez sa zdalo nielen z vojensko-bezpecnostneho, ale predovsetkym z politickeho hladiska. Multietnicke Kosovo, ako si ho predstavuju zapadni statnici, sa ukazuje privelmi idealistickou viziou, ktora moze mat nadej len v pripade, ze okupacia provincie bude trvat mnoho rokov a hadam desatroci. Vojaci, i ked s vypatim sil, svoje ulohy plnia, ale od politikov sa ocakava nove, presnejsia predstava.

Kym buducnost Kosova je v hmle, otazka, ktora najviac zaujima Slovensko, je zda sa, takmer jasna. Ako niekolkokrat potvrdil generalny tajomnik Aliancie George Robertson, o dalsom kole jej rozsirenia sa zacne rokovat v roku 2002. A neexistuje dovod, preco by pri nom Bratislava mala chybat. Az na to, ze sa ten isty rok na Slovensku konaju parlametne volby, v ktorych ma z dnesneho pohladu velku sancu zvitazit Vladimir Meciar. Ako zatial neoficialne hovoria cinitelia Aliancie, Meciar by sa dovodom, preco by Slovensko znovu vypadlo z rozsirenia, stat mohol.

Lubos Palata
Autor (1967) je redaktor dennika MF Dnes


© Domino fórum, èíslo 12, 23.3. - 29. 3. 2000
http://www.dofo.sk

(web) mlaco.sk - 04/2000