úvod
 
úvod         zoznam článkov         obrázky         vyhľadávanie         diakritika         o nás    
Amerika
Washington DC
Virginia
Massachusetts
New York City
New York State
Savannah
Odchod
Fakty o výlete

www.kamnapivo.sk



C&O Cannal | The Mall | Air and Space | American History | Natural History | Budova FBI | Biely dom | Pentagon | Arlington | US Capitol  

The Mall - srdce Washingtonu D.C.


mall_lincoln1
6 kb [32 kb]


Lincoln Memorial

Nachádzame sa pred Lincoln Memorial. Toto je prvé stretnutie s Mólom. Je tu dosť turistov. Na trávniku si veselo polieva postrekovač, tak sa po 20 km na bicykli trošku občerstvíme. Maťovi spomínam svoje nedávne skúsenosti zo Slovenska a hovorím, že nie je voda z rozstrekovača ako voda z rozstrekovača.  
 
Do vnútra Lincolnovho pamätníka, ktorý sa pred nami slávnostne týči, vedie široké schodisko. Smerom od tejto budovy na opačnú stranu sa začína The Mall - Mólo. Je to dlhý park orientovaný zo západu na východ, meria možno tri kilometre a široký je vyše 200 metrov. Po oboch stranách sú široké cesty, za nimi situované významné budovy a múzeá. Cesty sú obklopené širokými chodníkmi. A v strede je oáza pokoja - trávnaté plochy, parky, jazierka, pamätníky.  
 
mall_mon-mt
3 kb [11 kb]



Bicyklujúc sa smerom ku Kapitolu míňame na ľavej a pravej strane múzeá. Na úrovni Washington Monumentu sa nachádza asi 400 metrov severne The White House - Biely dom, sídlo amerického prezidenta, toho času Billa Clintona.  
Pokým máte šťastie, zbadáte v oválnej pracovni za záclonou Moniku Lewinskú, alebo vystihnete na Malle jednu z častých kultúrnych akcií. My sme mali možnosť zahliadnuť dni Ukrajinskej kultúry. Prechádzali sa tam samé báťušky v krojoch, pri postavených kulisách drkotali a ponúkali kadejaké ukrajinské suveníry, matriošky či kulinárske špecialitky. Kováč tam predvádzal kutie železa.  
 
capit-repor-mr
6 kb [36 kb]


Novinári pred Kapitolom

Mall sa končí pri Capitol Reflecting Pool, jazierkom pred budovou Capitolu. Potom už nasleduje vŕšok - Capilol Hill, na ktorom tróni Capitol, sídlo kongresu spojených štátov. Naše bicykle nám preukazujú dobré služby. Efektívne sa presúvame po Móle, môžeme všetko ľahko pobehať. Chodníkov je tu dosť, je tu veľmi pekne. Pri návštevách múzeí nie je problém si bicykle zamknúť.  
 
post_flymall
20 kb [51 kb]


Pohľadnica: Klikni pre viac info!

 
Na Móle pulzuje život, hodne je využívaný ľuďmi z mesta na oddych a rekreáciu. Mnoho ich tu pobehuje s walkmanom na ušiach, iní sa len tak prechádzajú, starí kŕmia vtáctvo, bezdomovci skoro žiadni.  
Roboši z agentúr predávajú na pojazdných vozíčkoch zmrzlinu. Je tu aj dosť statických stánkov s rýchlym občerstvením.  
Môžete si hocikde sadnúť na trávu, na slnko, či do tieňa a urobiť si piknik. Pokým vás kvári smäd, nič vám nebráni sa napiť z jednej z nespočetných "fontán" na pitie umiestnených na Móle. Kvôli bezpečnosti je však voda vysoko chlórovaná, veľký pôžitok z nej teda nie je.  
 
História mesta  
post_capitol
5 kb [34 kb]



Washington vznikol v roku 1790 ako plán v hlave kongresmanov o hlavnom meste nového národa. Po dlhom dohadovaní vybrali územie tvaru diamantu, s hranou 10 míľ pri ústi rieky Potomac, na hranici medzi štátom Maryland a Virgínia. Toto územie nazvali District of Columbia, podľa Columbusa - objaviteľa to Ameriky.  
 
pensylvania-ave
5 kb [25 kb]


Pennsylvania Avenue


Mesto bolo plánovite vystavané na zelenej lúke. Jeho architektonický plán dali vypracovať Francúzskemu architektovi, ktorému radila skupina Američanov, kde čo umiestnia. Capitol začali stavať v roku 1857, Biely dom stál už od roku 1800. Pôvodne sa mesto volalo "Federal City", až neskôr ho kongres premenoval na Washington - podľa prvého prezidenta.  
 
 
mall_reflekt1
3 kb [17 kb]


Refclecting Pool

Lincoln Memorial  
Honosná stavba kvádrového typu. Po obvode ju zdobí 36 dórskych stĺpov, vyjadrujúci počet štátov za čias Lincolnovho úradovania. Pamätník bol dokončený v roku 1922 a stal sa miestom rôznych historických udalostí.  
Najznámejšia je azda reč Luthera Kinga mladšieho "I Have a Dream", ktorú na tomto mieste predniesol v roku 1963 v rámci pochodu na Washington za občianske práva.  
 
mall_lincoln2
4 kb [25 kb]




V útrobách pamätníka sme našli zlovestne driemajúcu mohutnú sochu Abraháma Lincolna. Je vyobrazený v strnulej póze, sediaci a namosúrene hľadiac niekam do diaľky. Pozerá sa smerom na Mall, na konci ktorého čnie biela budova Capitolu.  
V malej miestnosti sa môžete čo-to dozvedieť o tomto pamätníku a samozrejme kúpiť darčekové predmety v Giftshope.  
 
mall_reflekt2
3 kb [14 kb]


Pohľad z Lincoln Memorial

Schádzame zo schodíkov Lincoln Memorialu a prichádzame k Reflecting pool, jazierku tiahnúcemu sa od pamätníku dĺžkou šesťsto metrov smerom ku Capitolu. Odráža sa v ňom mohutná ihla Washington Monument. Lincoln Memorial a protiľahlé Reflecting pool sa objavuje v rôznych filmoch. My sme si spomenuli, ako za vojakom Forestom bežala cez jazierko jeho Jenny.  
 
Vietnam Veterans Memorial  
mall_vietnam1
5 kb [22 kb]


Vietnam Veterans

Na Móle, neďaleko Lincoln Memorial, na ľavej strane od Reflecting Pool, sa nachádza pamätník padlým vojakom z vojny vo Vietname.  
Ide o tmavú mramorovú stenu dlhú 150 metrov, ktorá je zlomená v tupom uhle a z chrbta je zasadená do zeme. Pred stenou je chodník, za ním trávnatá plocha.  
Na vyleštenom mramore je 60,000 vygravírovaných mien. A na stene sa zrkadlí váš odraz. Pamätník je múdro navrhnutý, leskne sa v ňom aj Washington Monument.  
Návštevníci hľadajú svojich príbuzných, zapaľujú sviečky a kladú kvety.  
 
mall_vietnam2
8 kb [49 kb]




Korean War Memorial  
Pamätník Koréskej vojny predstavuje skupinu vojakov - skvadrón potácajúci sa vpred. Asi tridsať vojakov v ťažkých plášťoch sa morduje so samopalmi a vysielačkami. Sú v životnej veľkosti a realisticky stvárnení - akoby naozaj kráčali bití dažďom a Kórejcami.  
Kúsok opodiaľ stojí súsošie iných troch vojakov, jedného belocha a dvoch černochov.  
Jeden z nich drží fľašku.  
 
 
mall_korean
7 kb [45 kb]


Korean War Memorial




<  C&O Cannal
     Chesapeache and Ohio Canal
Air and Space  >
National Air and Space Museum (NASM)
     







                        mlaco.sk/usa98
© Marek & Matúš Laco